Paylaşımcı Strateji Uygulamasıyla Gelen Başarı

Scroll down to content

Fotoğrafta gördüğünüz 8 kişi, bu sabah büyük bir mutluluk ve hafif bir baş ağrısı ile uyandık. Baş ağrısının nedeni, duyduğumuz mutluluğun kaynağı ve bu yazının asıl konusu olan ortak başarımızı, gece geç saate dek birlikte kutlayıp, uykularımızdan birkaç saat feragat etmemizdi, ama kesinlikle değdi.

Fotoğrafta, çok sevdiğimiz müşterimiz DİMES’in, bizlere her zaman ilham veren ekibinden dostlarla birlikteyiz. İletişim Danışmanları Derneği’nin (İDA) muhteşem organizasyonunda, iletişim sektörünün prestijli başarı paylaşım platformu PRİDA Ödülleri’nde, bizim için özel anlam ifade eden DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı projesiyle kazandığımız Sponsorluk Yönetimi ödülümüzün neşesini paylaşıyoruz.

Kısa bir anlatımla, bu projede hayal ettiğimizi hayata geçirdik.

Biraz daha uzun bir anlatım ise, sektörümüzde yıllardır söylenen “Stratejik İletişim Danışmanlığı ve Operasyonel Halkla İlişkiler Hizmetleri” önermesinin ve aynı zamanda, PRactice için kullandığımız “İletişim Yönetimi Şirketi” tanımının altını tam olarak dolduruyor.

Aslında her şey, DİMES yıllık iletişim planı için brief toplantımızda başladı. Müşterimiz, Sıkma Meyve Suyu kategorisi iletişiminde, bu ürünün en çok tüketildiği okazyon olan ‘kahvaltının’ konsept olarak önemini vurguladı. Hedef, bu konsepti mümkün mertebe sahiplenmek olacaktı.

Çok inandığımız bir şey var, ‘olumlu müşterinin işi olumlu gider’. Daha aynı gün bitmeden, karşımıza bir fırsat çıktı. Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş Çarşı içerisinde yer alan ve kahvaltıcılar sokağı olarak bilinen sokağın renovasyonunu, marka iş birliği ile gerçekleştirmeyi planlıyordu. Bunun karşılığında, markaya isim hakkı, sokak etkinlikleri, tadımlar gerçekleştirme gibi haklar verilecekti.

‘İletişim Yönetimi Şirketi’ kimliğimiz, bu noktada kendini gösterdi ve bu projeyi, farklı iletişim disiplinleri çok daha farklı perspektifte bir arada kullanmayı öngören bir strateji çerçevesinde DİMES’e önerdik. Yazdığımız uzun öneri maili, bir sonraki aşamada yazacağımız proje stratejisinin nüvesini oluşturuyordu. Bu mailde, müşterimize şunu demiştik: “hedefimiz, burayı bir plato gibi kullanmak … konvansiyonel etkinlikler ve brandingden, reklam filmi çekimlerine, sosyal medya araçları ile farklı uygulamalara pek çok şey yapabiliriz … bu, ‘once in a lifetime’ tarzı bir fırsat, hızlıca size bilgi vermek ve aksiyon almak isteriz…”

Bu ilk adım sonrasında, bazılarına proje ortağı Standby Creative’in de katıldığı strateji toplantıları gerçekleştirdik. Sadece konvansiyonel etkinlik projeleri değil, DİMES’in çok etkin bir şekilde kullandığı dijital iletişim ve sosyal medya üzerinde koşacak farklı projeler üzerine müşterimizle birlikte kafa yorduk. Yeri geldi sokağı birlikte arşınladık, yeri geldi farklı zamanlarda sokakta yürüyüp ortamı kokladık. Farklı projeleri ve medya planlamalarını içeren strateji metinleri oluşturduk.

Sponsorluğun somutlaşmasıyla, DİMES’in Entegre Pazarlama İletişimi aklı konu üzerinde kendini iyice gösterdi. DİMES Sıkma Meyve Suyunu iletişimi için, Türkiye’de sıkma meyve suyunun en çok tüketildiği Kahvaltı öğününü sahiplenip, Dimes’in kahvaltı denilince ilk akla gelen marka olmasını sağlayacak, erişimi maksimize edecek, yaşayan, sürekliliği olan, kahvaltıda sıkma meyve suyu tüketme alışkanlığını arttıracak ve herkesin kahvaltıya başka bakacağı bir platform oluşmaya başladı.

Sokakta çalışmalar devam ederken, hazırladığı reklam filmi ile günün en önemli öğünü kahvaltıyı DİMES Sıkma Portakal suyu ile sahiplenen DİMES, “Hayata Başka Bak!” felsefesinin bir yansıması olarak, tüketicilerin karşısına beklenmedik bir anda çıktı. Sokaktan farklı bir noktada, MG Media iş birliğinde gerçekleştirilen projeyle, 200 şanslı kişi DİMES’le kahvaltıya başka baktı, güne keyifli bir sürprizle ve meyvelerin enerjisiyle başladı. Bir sabah, saat 08.15 – 9.30 arasında, E5 Anadolu – Avrupa güzergahı Altunizade Bağlantısı çevresinde gerçekleştirilen DİMES etkinliğinde, radyo kanallarından ve sosyal medya üzerinden yapılan duyuruları takip edip, bu mevkide Yandex navigasyon üzerinde araç plakasını yazan kişilere, motor kuryelerle kahvaltı paketi ve DİMES Sıkma Portakal Suyu hediye edildi. DİMES’in bu etkinliği, sosyal medyada da hareketlilik yarattı ve çok konuşuldu.

Öte yandan, yılda 3 milyon tekil ziyaretçiye sahip, gençlerin kahvaltı okazyonuna en yoğun olarak katılım gösterdiği, Türkiye’nin en büyüğü olan Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nın, DİMES deneyim ve etkileşim sahasına dönüşümü, tüm hızıyla sürüyordu. Kahvaltı geleneğine ve iletişimine alışıldık bakış açısının dışına çıkan, Hayata Başka Bakan strateji kapsamında, Sıkma Meyve Suyu tüketiminin %67’sine sahip İstanbul’da, ürünü ve markayı sosyal yaşamın merkezine konumlandıran bir iletişim platformu oluştu. Bu süreçte genç ve genç yetişkinler, iletişim stratejimizin merkezine konumlandı.

Sosyal medya, mobil konum teknolojileri ve radyo programları destekli gerilla iletişim çalışmaları, lokasyon ve anlık veri bazlı mobil proje, sosyal medya entegrasyonlu TV dizi içerik iş birlikleri gibi ezber bozan projeler gelişti. Diğer taraftan, sokakta renovasyona başlandı, tente ve diğer branding malzemelerinin tasarımlarını hazırlandı. Bu çalışmaların her biri, kendi kulvarında yetkin profesyonel proje ortağı şirketlerce tasarlandı ve hayata geçirildi.

Bu sırada biz de, toplantılarda, telefon görüşmelerinde, mail ve zaman zaman da whatsapp mesajlarında tüm bu çalışmalar hakkında kendi fikir ve görüşlerimizi ilettik, Stratejik Danışmanlığımızın gereğini yerine getirdik. Görünürlük ve öykü anlatımı odaklı farklı projeler oluşturduk, medya iletişimi planlamalarımızı hazırladık. Yerel yönetim, yerel toplum, yerel esnaf başta olmak üzere, paydaş iletişimi konusunda farklı senaryolar ve bu senaryolar kapsamında aksiyon önerileri geliştirdik, mesaj dokümanları ve metin içerikleri hazırladık.

Sokak, farklı iletişim projeleriyle hayata geçerken biz de, operasyonel halkla ilişkiler hizmetleri kapsamında bu projelerin medyada görünürlüğünü maksimize edecek adımları attık, içerikleri hazırladık.

DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı, büyük boyutlu ve uzun soluklu bir proje. Önümüzdeki dönemde, daha pek çok aktivasyonu, projeyi hayata geçireceğiz, etkileşimi daha da ileriye taşıyacağız. Ama bakın, bir buçuk yılda neler başarıldı:

Sokağın kendine has ruhu ve kentsel dokusu korunurken, tüm sokağı kapsayan mimari yenileme ve dış cephe çalışmaları gerçekleştirildi. 13 farklı mimari proje, 20’ye yakın mimar ve 300 kişilik bir ekiple, sokağa yeni bir atmosfer kazandırıldı. Reklamania tarafından yapılan tasarımlarla hazırlanan tente ve diğer markalama çalışmalarının yanı sıra, 17 farklı renkle gerçekleştirilen boya uygulaması, meyvelerin enerjisini sokağa yansıttı. 1.100 metrekare yol ve kaldırım yenilemesiyle sosyal ve sağlıklı bir kahvaltıya giden bir yol oluşturuldu; 500 masa ve sandalye yenilemesiyle zindelik taşındı.

Sokağın girişinde, Türkiye’nin etkileşimi en yüksek outdoor alanlarından biri oluşturuldu.

Kahvaltıcılar Sokağı sponsorluğunu, MediaMarcom iş birliğinde Ufak Tefek Cinayetler dizisi içerik iş birliği ile de birleştiren DİMES, özellikle Twitter ve Instagram üzerinden yürütülen eş zamanlı sosyal medya çalışmalarıyla da başarılı sonuçlar elde etti.

DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı sponsorluk çalışmasını, mobil teknolojiyle daha da ileriye taşıyan ve AdColony işbirliğinde, Swarm ve Foursquare uygulamaları üzerinden gerçekleştirdiği projesiyle ise, anlık verilerle sokaktaki farklı seçenekleri tüketiciye sunuldu. Her an popüler, her an hayat dolu olan DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nda, zaman zaman kalabalık nedeniyle yer bulamama durumuna, yenilikçi bir çözüm getirildi. Tüketiciler, sokaktaki kahvaltıcıların doluluk oranlarını ve oldukları noktaya mesafesini anlık olarak görebildiler.

PRactice Communication Management (yani biz 😊 ) iş birliğinde gerçekleştirilen haber odaklı PR çalışmalarıyla, 2.848.712 kişiye erişim ve toplam 880.115 tiraj elde edildi.

Türkiye’nin en büyük kahvaltı sofrası olarak kabul gören DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı’nı, markanın iletişim ve PR platformu haline getiren DİMES, sosyal, sağlıklı, hayatı ve hayata başka bakışını tüketicisiyle paylaştığı bir deneyim sathı kazandı.

Hem sokak esnafı, hem de tüketiciler için fayda yaratan DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı projesi, farklı iletişim disiplinlerini bir arada kullanan çalışmalarla sokağın yoğunluğunda yüzde 25 oranında artış olmasını sağlarken; DİMES iş sonuçlarına da önemli katkı yaptı.

DİMES Sıkma Meyve Suyu ürünleri tek noktalarda yüzde 34’lük, tonaj bazında yüzde 11’lik bir artış gösterirken, Sıkma Meyve Suyu kategorisinde 9 puanlık pazar payı artışı sağlandı.

Bu başarı, farklı iletişim disiplinlerinin en prestijli ödül platformlarında da yankı bulmakta gecikmedi.

DİMES, reklam sektörünün en önemli ödül ve fikri paylaşım platformu olarak kabul edilen Kristal Elma Festivali ve Ödülleri kapsamında, “Ambient Mecra Kullanımı” alanında Kristal Elma kazanan marka oldu.

Reklam ve pazarlama endüstrisinde etkili yaratıcılığın pazarlama çalışmalarındaki rolünü vurgulamayı ve yaratıcı dünyaya katkı sağlayan tüm ekiplerin başarılarını ödüllendirmeyi amacıyla bu yıl 13üncü kez düzenlenen Felis Ödülleri’nde DİMES, B2B Canlı Marka Deneyimi ve Promosyon Uygulamaları dalında Felis ve Başarı ödüllerinin sahibi oldu.

Mobil pazarlamanın en prestijli uluslararası ödül programı kabul edilen Smarties 2018’de ise DİMES, Türkiye ve EMEA bölgelerinde 2 kategoride 3 ödülün sahibi oldu.  Smarties Türkiye Ödülleri’nde bir Altın, bir Gümüş, rekabetin uluslararası boyut kazandığı EMEA Bölgesel Ödülleri’nde Bronz ödül alan DİMES, iki farklı projesi ile, iki farklı kategoride, altın, gümüş ve bronz ödüllere uzandı, şeref kürsüsünün tüm basamaklarını ziyaret etmiş oldu.

DİMES’in ve farklı disiplinlerde faaliyet gösteren iletişim profesyoneli dostların bu başarılarının gururunu, sevincini ve tabi ki haber değerini, ‘ortak ajans’ olarak paylaşırken; projeyi öneren ve stratejisini yazan taraf olarak, kendi sektörümüzün ödül platformlarını (PRİDA ve değerlendirme süreci halen devam eden TÜHİD Altın Pusula Ödülleri) heyecanla bekler olmuştuk.

Dün (23 Ocak 2019) akşamı, İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği – İDA tarafından tasarlanan ve düzenlenen; iletişim danışmanlığı sektörünün gücünü ve itibarını sergilemeyi, Türkiye’nin toplumsal kalkınmasındaki rolünü göstermeyi, paydaşlarına kattığı değerin bilinmesini sağlamayı ve yeni projelerin üretilmesini teşvik etmeyi amaçlayan PRİDA İletişim Ödülleri etkinliğine giderken bu heyecan doruk yapmıştı.

Gece, İDA Başkanı Sayın Esra Şengülen’in, iletişimin dünya ve hayatla etkileşim gücünü vurgulayan muhteşem konuşmasıyla başladı. TİM Başkanı Sayın İsmail Gülle’nin katılımı ve içten konuşmasında verdiği mesajlar, iş dünyasının mesleğimize bakışı açısından iyimserliğimizi artırdı. Bizim için en önemlisi de, DİMES’in Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı projesi, Sponsorluk Yönetimi kategorisinde PRİDA ödülünün sahibi oldu.

Gecenin sonunda, PRİDA jürisinde de yer alan, iletişim sektörünün iki duayeninden, çok saygı duyduğumuz ve çok sevdiğimiz iki isimden ayrı ayrı, “iyi proje” ve “hak edilmiş başarı” sözlerini duymak, bizleri ayrıca gururlandırdı. DİMES’in nazik davetiyle gittiğimiz akşam yemeğinde, gerçek bir sanatçı tanımını hak eden Şef’in lezzetlerini, dostluğumuzun ağız tadı ile zenginleştirirken, “bu gece iş konuşmayalım” kararımıza rağmen, geleceğin başarı öykülerini oluşturacak fikirler masada uçuşmaya başlamıştı bile.

Uzun bir yazı oldu ve bu uzun yazıyı okuma teveccühü gösteren size,

Birlikte çalışmayı, arkadaşlık etmeyi, karşılıklı ilham alıp ilham vermeyi, her zaman bir ayrıcalık olarak gördüğümüz DİMES ekibine,

DİMES markasıyla doğa ve insan arasında sürdürülebilir bir değer zinciri kuran vizyoner iş insanı Sayın Ozan Diren’e ve Diren ailesine,

Hayata geçirdikleri projelerle değer katan, bizi kendilerine hayran bırakan Standby Creative Group’a, Reklamania’ya, MediaMarcomm’a, AdColony’ye,

Konuya ilgi gösteren tüm medya mensubu dostlarımıza,

DİMES Beşiktaş Kahvaltıcılar Sokağı sakinlerine, esnafına, müdavimlerine, Beşiktaş Kentlisine,

Hayata Başka Bak! çağrısına uyan herkese teşekkürü borç biliyoruz.

Şimdi sıra, sokakta yeni adımlar atarken; hem DİMES, hem de diğer müşterilerimizle başarı öyküsüne dönüşecek yeni projeleri hayata geçirmekte.

Biz, hayal etmeye başladık bile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: